<

176 IAS of 2016 Batch appointed Assistant Secretary in GoI

176 IAS of 2016 Batch appointed Assistant Secretary

Indian Bureaucracy News :  On completion of Phase-2 training at Lal Bahadur Shastri National Academy of Administration (LBSNAA), Mussoorie, the 2016 batch IAS officers have been posted as Assistant Secretary in the Ministries/Departments of Government of India (GoI) for a period of 13 weeks from 02.07.2018 to 28.09.2018 on Central Deputation. The officers shall report to their respective state cadres  on completion of the Central Deputation on 28.09.2018.

1  Shri Vivek H P (AGMUT) —  Administrative Reforms and Public Grievances
2  Shri Nitin Sangwan (Gujarat) – Administrative Reforms and Public Grievances
3  Shri Basharat Qayoom (Jharkhand) — Agriculture Cooperation and Farmers Welfare
4  Shri Ashish Tiwari (Madhya Pradesh) — Agriculture Cooperation and Farmers Welfare
5  Shri Vaibhav Chaudhary (West Bengal) — Agriculture Cooperation and Farmers Welfare
6  Shri Aayush Garg (Assam Meghalaya) — Animal Husbandry, Dairying and Fisheries
7  Ms. Shalini Duhan (Gujarat) — Animal Husbandry, Dairying and Fisheries
8  Ms. Kirthi Chekuri (Andhra Pradesh) — Border Management
9  Shri Rahul Deo (Chhattisgarh) —  Border Management
10  Shri Vishal Singh (Odisha) — Civil Aviation
11  Ms. Kavita Meena (Uttar Pradesh) — Civil Aviation
12  Shri Yogesh Vijay Kumbhejkar (Maharashtra) — Coal
13  Shri Badhavath Santhosh (Telangana) — Coal
14  Ms. Alankrita Pandey (West Bengal) — Coal
15  Ms. Preeti Yadav (Madhya Pradesh) — Commerce
16  Shri Dibya Jyoti Parida (Odisha) — Commerce
17  Shri Chandra Mohan Garg (Uttar Pradesh) — Commerce
18  Shri Shaikh Ansar (West Bengal) — Commerce
19 Shri Elambahavath K (Tamil Nadu) — Consumer Affairs
20  Shri Aneesh Dasgupta (West Bengal) — Consumer Affairs
21 Ms. Priyanka Ala (Telangana) — Corporate Affairs
22 Ms. Gandharva Rathore (West Bengal) — Corporate Affairs
23 Shri Vinay Goyal (Kerala) — Culture
24 Ms. Sharanya Ari (Tamil Nadu) — Culture
25 Shri Narender Singh Bhandari (Uttarakhand) — Culture
26 Ms. Eesha Priya (Kerala) — Defence
27 Shri Rohitashva Singh Tomar (Rajasthan) —  Defence
28 Ms. Annapurna Garg (Uttar Pradesh) — Defence
29 Ms. Saloni Rai (AGMUT) — Defence Production
30 Shri Ramakrishna Chitturi (Assam-Meghalaya) —  Defence Production
31 Shri Abhinav Shivam (Nagaland) —  Defence Production
32 Shri Sridhar Chamakuri (Andhra Pradesh) — Development of North Eastern Region
33 Shri Vishu Mahajan (Tamil Nadu) — Development of North Eastern Region
34 Shri Vivek Dattatraya Bhasme (West Bengal) — Development of North Eastern Region
35 Shri Shashvat Saurabh (AGMUT) — Drinking Water and Sanitation
36 Shri Vipin Kumar Jain (Uttar Pradesh) — Drinking Water and Sanitation
37 Shri Om Prakash (Gujarat) — Drinking Water and Sanitation
38 Shri Asif K Yusuf (Kerala) — Drinking Water and Sanitation
39 Shri Sibi Adhithya Senthil Kumar (Tamil Nadu) — Drinking Water and Sanitation
40 Shri Sumant Sahay (West Bengal) — Drinking Water and Sanitation
41 Shri Gaurav Benal (Madhya Pradesh) — Economic Affairs
42 Shri Ajit Kumar Verma (Nagaland) — Economic Affairs
43 Ms. Pravinya P (Telangana) — Economic Affairs
44 Shri Sandeep Kumar Ghosh (West Bengal) — Economic Affairs
45 Shri Kumar Abhishek (AGMUT) — Electronics and Information Technology
46 Shri Anand O (Andhra Pradesh) — Electronics and Information Technology
47 Shri Lokesh Mishra (Bihar) — Electronics and Information Technology
48 Shri Rahul Narwal (Haryana) — Electronics and Information Technology
49 Shri Kirodi Lal Meena (Madhya Pradesh) — Electronics and Information Technology
50 Shri Mahesh Kumar Ravirala (Andhra Pradesh) — Empowerment of Persons with Disabilities
51 Shri Mukul Kumar Gupta (Bihar) — Empowerment of Persons with Disabilities
52 Shri Ravi Mittal (Chhattisgarh) — Environment, Forest and Climate Change
53 Shri Mohammed Ikramulla Shariff (Karnataka) — Environment, Forest and Climate Change
54 Shri Siddeshwar Baliram Bondar (Odisha) — Environment, Forest and Climate Change
55 Shri Satya Prakash (Uttar Pradesh) — Environment, Forest and Climate Change
56 Shri Vijay Prakash Meena (Bihar) — Expenditure
57 Shri Vinay Kumar Langeh (Chhattisgarh) — Expenditure
58 Shri Hanumant Kondiba Zendage (Telangana) — Fertilizers
59 Shri Jitin Yadav (West Bengal) — Fertilizers
60 Shri Bhavya Verma (Gujarat) — Financial Services
61 Shri Vishal Sagar (Jharkhand) — Financial Services
62 Shri Abhinav Goel (Maharashtra) — Financial Services
63 Shri Ravi Prakash (Bihar) — Food and Public Distribution
64 Shri Devi Lal (Gujarat) — Food and Public Distribution
65 Shri Swapnil G Wankhade (Madhya Pradesh) — Food and Public Distribution
66 Shri Darshan H V (Karnataka) — Food Processing Industries
67 Ms Manju (Rajasthan) — Food Processing Industries
68 Ms. Sweta Agarwal (West Bengal) — Food Processing Industries
69 Ms. Nazuk Kumar (AGMUT) — Health and Family Welfare
70 Shri Venkateswar Salijamala (Andhra Pradesh) — Health and Family Welfare
71 Shri Rahul Tukaram Pandve (Karnataka) — Health and Family Welfare
72 Shri Jasmeet Singh Sandhu (Rajasthan) — Health and Family Welfare
73 Ms. Ankur Lather (Uttar Pradesh) — Health and Family Welfare
74 Ms. Neha Meena (Uttarakhand) — Health and Family Welfare
75 Shri S Asker Ali (AGMUT) — Higher Education
76 Ms. Misha Singh (Andhra Pradesh) — Higher Education
77 Shri Vaibhav Chaudhary (Bihar) — Higher Education
78 Shri Navnath K Gavhane (Gujarat) — Higher Education
79 Shri Rakesh Kumar Minhas (AGMUT) — Home Affairs
80 Shri Himanshu Mohan (Jharkhand) — Home Affairs
81 Shri Pulkit Garg (Uttar Pradesh) — Home Affairs
82 Shri Chandan Kumar (Jharkhand) — Housing and Urban Affairs
83 Ms. Preeti Gehlot (Karnataka) — Housing and Urban Affairs
84 Shri Ashish Sangwan (Madhya Pradesh) — Housing and Urban Affairs
85 Ms. Indu Jakhar (Maharashtra) — Housing and Urban Affairs
86 Shri Amit Kumar Panchal (Punjab) — Housing and Urban Affairs
87 Ms. Valluru Kranthi (Telangana) — Housing and Urban Affairs
88 Shri Atul Vats (Uttar Pradesh) — Housing and Urban Affairs
89 Ms. Torul S Raveesh (Himachal Pradesh) — Industrial Policy and Promotion
90 Shri Jitendra Dudi (Jharkhand) — Industrial Policy and Promotion
91 Shri Gyanendra Kumar Gangwar (Karnataka) — Industrial Policy and Promotion
92 Ms. Poovitha S (Karnataka) — Industrial Policy and Promotion
93 Shri Khatale Ravindra Dnyaneshwar (Gujarat) — Information and Broadcasting
94 Shri Charchit Gaur (Manipur) — Information and Broadcasting
95 Shri Abhishek Pandey (Uttar Pradesh) — Information and Broadcasting
96 Shri Uday Kumar P (Telangana) — Justice
97 Shri Pavankumar G Giriyappanavar (Tamil Nadu) — Labour and Employment
98 Shri Dhiman Barai (West Bengal) — Labour and Employment
99 Shri Devansh Yadav (AGMUT) — Land Resources
100 Shri Swapnil Dinkar Pundkar (Andhra Pradesh) — Land Resources
101 Shri P Uday Praveen (AssamMeghalaya) — Land Resources
102 Shri Anshul Kumar (Bihar) — Land Resources
103 Ms. Tina Dabi (Rajasthan) — Micro Small and Medium Enterprises
104 Shri Ashwini Kumar Pandey (Uttar Pradesh) — Micro Small and Medium Enterprises
105 Shri Gopi B (Telangana) — Mines
106 Ms. Bandana Pokhriyal (West Bengal) — Mines
107 Shri Simranjeet Singh Kahlon (Tamil Nadu) — New and Renewable Energy
108 Shri Harsimran Singh (West Bengal) — New and Renewable Energy
109 Shri Richie Pandey (Bihar) Niti Aayog
110 Shri Shrikant Balasaheb Suse (Jammu and Kashmir) Niti Aayog
111 Shri Pankaj Ashiya (Maharashtra) Niti Aayog
1 12 Shri Siddharth Shiv Jaiswal (Tripura) Niti Aayog
113 Shri Abhishek Meena (Haryana) — Panchayati Raj
114 Shri Shrikrishnanath B Panchal (Maharashtra) — Panchayati Raj
115 Ms. Sonakshi Singh Tomar (Tripura) — Panchayati Raj
116 Ms. Akriti Sagar (Karnataka) — Personnel and Training
117 Shri Pratap Singh (Rajasthan) — Personnel and Training
118 Shri Amit Aasery (Uttar Pradesh) — Personnel and Training
119 Shri Yogesh Choudhary (Gujarat) — Petroleum and Natural Gas
120 Shri Manish Narnaware Shankarrao (Tamil Nadu) — Petroleum and Natural Gas
121 Shri Saurabh Gaharwar (Uttarakhand) — Petroleum and Natural Gas
122 Shri Anurag Chander Sharma (Himachal Pradesh) — Pharmaceuticals
123 Shri Kumar Ashirwad (Maharashtra) — Pharmaceuticals
124 Ms. Artika Shukla (AGMUT) — Posts
125 Shri Chetan T S (Andhra Pradesh) — Posts
126 Shri Snehil Kumar Singh (Kerala) — Power
127 Ms. Jayati Singh (Madhya Pradesh) — Power
128 Shri Ranjeet Singh (Tamil Nadu) — Power
129 Shri Anupam Shukla (Uttar Pradesh) — Power
130 Shri Harendra Narayan (Madhya Pradesh) — Railways
131 Shri Vishal Kumar (Tripura) — Railways
132 Shri Bhoyar Harshal Narayanrao (Karnataka) — Revenue
133 Shri Arun K Vijayan (Kerala) — Revenue
134 Shri Nitin Gaur (Chhattisgarh) — Road Transport and Highways
135 Shri Anandh K (Karnataka) — Road Transport and Highways
136 Shri Anshul Gupta (Madhya Pradesh) — Road Transport and Highways
137 Shri Ravindra Goswami (Rajasthan) — Road Transpon and Highways
138 Shri Tejas Dilipbhai Parmar (Gujarat) — Rural Development
139 Shri Rahul Kumar (Himachal Pradesh) — Rural Development
140 Shri Karn Satyarthi (Jharkhand) — Rural Development
141 Shri Anupam Mishra (Kerala) — Rural Development
142 Shri Siddharth Jain (Madhya Pradesh) — Rural Development
143 Shri Ajay Arora (Punjab) — Rural Development
144 Ms. Amarpreet Kaur Sandhu (Punjab) — Rural Development
145 Ms. Gazal Bharadwaj (Uttar Pradesh) — Rural Development
146 Ms. Varsha (Bihar) — School Education and Literarcy
147 Ms. Garima Singh (Jharkhand) — School Education and Literarcy
148 Shri Aaditya Dachalwal (Punjab) — School Education and Literarcy
149 Shri Inderjit Singh (Uttar Pradesh) — School Education and Literarcy
150 Shri Amit Yadav (Rajasthan) — Shipping
151 Shri Abhishek Goyal (Uttar Pradesh) — Shipping
152 Shri Vaithinathan R (Tamil Nadu) — Skill Development and Entrepreneurship
153 Ms Anuradha Pal (Uttarakhand) — Skill Development and Entrepreneurship
154 Ms. Megha Bhardwaj (Jharkhand) — Social Justice and Empowerment
155 Shri Dattatraya Bhausaheb Shinde (Odisha) — Social Justice and Empowerment
156 Ms. Sarneet Kaur Broca (Uttar Pradesh) — Social Justice and Empowerment
157 Shri Jatin Lal (Himachal Pradesh) — Sports
158 Shri Saurabh Katiyar (Maharashtra) — Sports
159 Shri Saravanan S (Tamil Nadu) — Telecommunications
160 Shri Vivek Kumar (West Bengal) — Telecommunications
161 Shri Srikanth HS (Tamil Nadu) — Textiles
162 Shri Shashank Tripathi (Uttar Pradesh) — Textiles
163 Shri Athar Aamir UI Shafi Khan (Rajasthan) — Tourism
164 Shri Prathamesh Kumar (Uttar Pradesh) — Tourism
165 Shri Rahul Bhanudas Mali (Nagaland) — Tribal Affairs
166 Shri Kumar Harsh (Uttar Pradesh) — Tribal Affairs
167 Shri Vipin Garg (Gujarat) — Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation
168 Shri Shashank Pratap Singh (Nagaland) — Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation
169 Shri Jitesh V Patil (Telangana) — Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation
170 Shri Kishore Kshirsagar Lakshman (AGMUT) — Women and Child Development
171 Shri Narendra Kumar Shah (Assam-Meghalaya) — Women and Child Development
172 Shri Anshul Agarwal (Bihar) — Women and Child Development
173 Shri Amit Kumar Sharma (Himachal Pradesh) — Women and Child Development
174 Ms. Khumanthem Diana Devi (Manipur) — Women and Child Development
175 Shri Amit Pal (Uttar Pradesh) — Women and Child Development
176 Shri Shailesh Kumar (Uttar Pradesh) — Youth Affairs

Indian Bureaucracy Dot Com wishes them the very best.

The individual news is also being carried to celebrate your success. If you want us to add more to the article, pls send us your Latest PP photo, education , hobbies and area of interest to info@indianbureaucracy.com and contact nos are +91-9818610088, 9818510088 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *